artykuł nr 6

Komunikat do właścicieli i zarządców obiektów...

Komunikat do właścicieli i zarządców obiektów budowlanych w związku z potencjalnymi zagrożeniami występującymi w okresie zimowym
artykuł nr 7

Zarządzenie wewnętrzne nr 5/2018 w sprawie...

Zarządzenie wewnętrzne nr 5/2018 w sprawie godzin pracy Inspektoratu w dniu 31.12.2018 r.
artykuł nr 8

Komunikat Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego w sprawie placów zabaw

artykuł nr 9

Zakończenie budowy - obowiązki inwestora

 

ZAKOŃCZENIE BUDOWY

OBOWIĄZKI  INWESTORA

Zgodnie z definicja zawartą w art. 3 ustawy- Prawo budowlane przez budowę rozumie się: wykonywanie obiektu budowlanego w określonym miejscu , a także odbudowę, rozbudowę i nadbudowę obiektu budowlanego.

 

Na wykonanie  powyższych robót budowlanych, konieczne jest posiadanie ostatecznej decyzji   o pozwoleniu na budowę, dla których wykonania inwestor obowiązany jest ustanowić kierownika budowy (robót) i w miarę konieczności inspektora nadzoru ( zgodnie z decyzją pozwolenia na budowę wydaną przez Wydział Architektury).

W zakresie robót budowlanych tylko zakończenie budowy wymaga przeprowadzenia określonych czynności przed organem nadzoru budowlanego poprzedzających rozpoczęcie użytkowania obiektu budowlanego.

Inwestor obowiązany jest złożyć zawiadomienie o zakończeniu budowy bądź złożyć wniosek o pozwolenie na użytkowanie ( zgodnie z decyzją pozwolenia na budowę wydaną przez Wydział Architektury).

Użytkowanie obiektu budowlanego bez dokonania zawiadomienia o jego zakończeniu lub pomimo wniesienia sprzeciwu przez właściwy organ, lub bez wymaganego pozwolenia na użytkowanie jest działaniem nielegalnym, za które organ nadzoru budowlanego wymierza wysoką karę.

Kara podlega ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, a uprawnionym do żądania wykonania egzekucji jest wojewoda.

Sposób obliczania wysokości kar został ustalony w ustawie - Prawo budowlane.

Przykładowo za przystąpienie do użytkowania budynku mieszkalnego jednorodzinnego bez zawiadomienia o zakończeniu budowy Prawo budowlane przewiduje karę w wysokości 10 000zł.

artykuł nr 10

Komunikat w sprawie obowiązku utrzymania obiektów budowlanych w odpowiednim stanie technicznym w związku z sezonem zimowym

 


Piekary Śląskie, dnia 7.12.2010 r.

 

Do właścicieli i zarządców

 

 

obiektów budowlanych

 


KOMUNIKAT


W związku ze zbliżającym się sezonem zimowym przypominam właścicielom oraz zarządcom obiektów budowlanych zlokalizowanych na terenie miasta Piekary Śląskie o obowiązku wynikającym z artykułu 61 pkt 2 Prawa budowlanego ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. (tekst jednolity Dz.U. z 2006 r. nr 156 poz. 1118 z późniejszymi zmianami), zgodnie z którym właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych oddziaływujących na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury, takich jak: wyładowania atmosferyczne, wstrząsy sejsmiczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, osuwiska ziemi, zjawiska lodowe na rzekach i morzu oraz jeziorach i zbiornikach wodnych, pożary lub powodzie, w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska.

Biorąc powyższe pod uwagę apeluję o podejmowanie niezwłocznych działań w każdym przypadku wystąpienia w/w. czynników oddziaływujących na obiekty budowlane, w szczególności do sprawdzania grubości pokrywy śnieżnej zalegającej na dachach obiektów budowlanych będących w Państwa własności lub zarządzaniu oraz, w razie konieczności, usunięcia nadmiaru śniegu z dachu. Równocześnie zwracam uwagę, że usuwanie śniegu z dachów, szczególnie z dachów o dużych powierzchniach i wieloprzęsłowej lekkiej konstrukcji stalowej, winno odbywać się pod nadzorem osób posiadających wiedzę techniczną w taki sposób aby nie doszło do wystąpienia najniekorzystniejszego układu obciążeń dla konstrukcji.

Równocześnie informuję, że zaniedbanie obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa użytkowania obiektu budowlanego, zgodnie z art. 91a ustawy Prawo budowlane podlega karze grzywny nie mniejszej niż 100 stawek dziennych (tj. od 1 tys. do 200 tys. złotych), karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

 

 

 

Powiatowy Inspektor

 

 

Nadzoru Budowlanego 

 

w Piekarach Śląskich

 Jan Danecki